Tatiliniz Burnunuzdan Gelmesin - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Tatiliniz Burnunuzdan Gelmesin - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16635
post-template-default,single,single-post,postid-16635,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Tatiliniz Burnunuzdan Gelmesin

Tatiliniz Burnunuzdan Gelmesin

Bütün yıl beklediğinizi tatil geldi, rezervasyonlar tamam,  tatil mekanınıza vardınız, keyifle dinleniyorusunuz. Ancak kışın üst solunum yolu enfenksiyonları sebebiyle sizi en çok uğraştıran organlarınızdan olan Kulak Burun Boğaz`ınıza yazın da dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Yazın sık suya girmenin, klimaların, sıcakta güneş altında durmanın hepsi KBB acillerine sebep olabilir

BURUN

Özellikle havaların müthiş ısınması, güneş altında uzun zaman geçirilmesi, burun ucundaki kılcal damarların hassaslaşmasına sebep olabiliyor, ve burun kanamaları çok sık karşılaşılıyor. Ufak burun kanamalarında basit tamponlarla müdahale yapılabilirken, bazen durum hastaneye gidilmesini gerektirecek kadar ciddileşebiliyor. Özellikle tansiyon hastalarında çok ciddi kanamalar meydana gelebiliyor. Burun kanaması olduğunda hemen burun içerisine bol soğuk su çekilerek hiç pıhtı kalmayacak şekilde yıkamalı ve dik oturulup baş hafif öne eğilerek burun kanatlarına her iki taraftan 5 dakika parmaklarla baskı uygulanmalıdır.

Günümüzde hayatımızı çok kolaylaşatıran klimalar da burun kanamasına sebep olabiliyor. Klima çalışırken evet havayı soğutur ancak havanın nemini de toplayarak havayı kurutur. O yüzden klimalı bir odada uzun süre oturduğunuzda ağzınızın kuruduğunu hisseder ve su içme ihtiyacınız olur. Bu kuruluk burunu da etkileyerek, burun ucunda kabuklanmaya, hem de güneşe çıktığınızda hassaslaşan damarların kanamasına sebep olabilir. Bu yüzden klima olan odalarda mutlaka açıkta su bırakılmalıdır.

BURUN TRAVMALARI

Yazın burun ile ilgili sık karşılaşılan bir durumda burun travmalarıdır, çocuklar bisikletten düşebilir, oyun oynarken burunlarına top gelebilir, sığ denize atlarken burunlarını kuma çarpabilirler. Bu durumlarda özellikle burun kırıklarına dikkat etmek gerekir, şüphe durumunda mutlaka bir KBB uzmanına gözükülmelidir.

KULAK

Eksternal otit dış kulak yolu ve kulak kepçesinin enfeksiyonudur, “yüzücü kulağı” olarak da bilinir. Kulak Burun Boğaz hastalıkları içerisinde sık karşılaşılan bir durumdur ve hafif bir seyirden hayatı tehdit edici boyutlara kadar değişik aşamalarda olabilir. Yaz aylarında sık görülür.

Dış kulak yolu cilt altı dokusunda zengin bir damar ağı ve yağ bezleri vardır ki bunlar “serümen” denilen koruyucu yağlı bir örtü salgılarlar. Serümenin az üretilmesi enfeksiyon riskini artırır, fazla üretilmesi de tıkaç oluşumu ve buna bağlı işitme kaybı, tıkaç arkasında biriken materyalin enfekte olması gibi riskler taşır. Serümen salgısına deri döküntüleri, dışarıdan gelen toz partikülleri, ölü mikroplar ilave olduğunda bir tıkaç oluştururlar ki buna buşon (kulak kiri) denir. Dış kulak yolu iltihabı geliştiğinde hastanın en temel şikayeti şiddetli kulak ağrısıdır. Kulağa dokunmakla, kulak memesini aşağı doğru çekmekle, yemek yeme sırasında çene hareketleriyle ağrı artar. Bunun yanı sıra dış kulak yolunun şişmesine bağlı kulakta tıkanma, enfeksiyon şiddetine göre akıntı, bazen şiddetli enfeksiyonlarda kulak kepçesinde kızarıklık ve şişme görülebilmektedir. Bu durumdaki bir hasta mutlaka Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

KLİMA ENFEKSİYONLARI

Boğaz enfeksiyonları zannedilenin aksine sadece kış aylarına özgü değildir. Yazın da çok sık boğaz enfeksiyonu ile karşılaşılır. Bunun altında sıcak soğuk çok sık hava değişiminin boğazı kurutması, soğuk içeceklerin sık tüketilmesi, ve belki de en önemlisi klimalar. Yazın hayatımızın her anında olan klimaların ne kadar temizlendiği bilinmiyor, ayrıca havayı çok kuruttukları için boğazın kurumasına ve enfeksiyonlara yatkınlığın artmasına sebep olabiliyorlar. Bu durumlarda bir KBB uzmanına gözükmekte fayda var.

YAZ TATİLİNİZ BURNUNUZDAN GELMESİN 🙂

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish