Griple İlgili Çeşitli Efsaneler - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Griple İlgili Çeşitli Efsaneler - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16632
post-template-default,single,single-post,postid-16632,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Griple İlgili Çeşitli Efsaneler

Griple İlgili Çeşitli Efsaneler

Grip mevsimindeyiz, salgınlar ardı ardına geliyor, ancak griple ilgili pekçok efsaneler mevcut, doğrular ile yanlışlar birbirimne karışırıyor.  Bu konuda en sık düşülen hataları derledik

Efsane 1: Kışın hastaysanız, muhtemelen gripsinizdir.

Kışın, herkes gribe yakalanıyor gibi görünüyor – ya da öyle düşünüyorlar. Ancak pek çok insan aslında soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu geçiriyor

Soğuk algınlığı semptomları arasında boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve sinüsleriniz dolu gibi hissetmek vardır.

“Grip gibi hissedebilse de, aslında yüksek ateş ,vücut ağrıları, belirgin bir yorgunluk hissi, bazen bulantı ve kusma hissetmediğiniz sürece grip değilsiniz. Grip olduğunuzda yataktan zor çıkarsınız

Efsane 2: Sağlıklıyım, o zaman grip aşısına ihtiyacım yok

Bu, “asla araba kazası yapmam, bu yüzden araba sigortasına ihtiyacım yok’ demek gibi.

Grip aşısı, temel olarak gripten korunmak için almanız gereken bir sigortadır. Üstelik, semptomlarınız çok daha az şiddetli olacak ve hastaneye yatma veya ölme riskiniz dramatik bir şekilde azalacak. Ve bu sadece sizin hakkınızda değil: Grip aşısı olmak çevrenizdeki diğer insanları da korur.

“İyi hissettiğiniz ve genel olarak sağlıklı olduğunuz için, grip virüsünü taşıyamayacağınız ve başkalarına bulaştıramayacağınız anlamına gelmiyor” Virüsü taşıyabilir ve yayabilir ve hala sağlıklı görünebilirsiniz; bu da bebekler ve yaşlılar gibi immün sistemi baskılanmış kişileri riske sokar.

Efsane 3: Grip geçirdim, tekrar aşıya ihtiyacım yok

Suçiçeği gibi bazı virüs enfeksiyonları  sadece bir kez olma eğilimindedir, bu grip için geçerli değildir.

“Geçmişte grip olmuş olmak, sizi gripe tekrar yakalamaktan korumak için özel bir bağışıklık sağlamıyor. Grip olup olmadığına bakılmaksızın, gribe karşı en iyi korumanız aşılanma ”

Benzer şekilde, geçmişte grip aşısı olmuş olmak sizi bu yılın virüsüne karşı korumaz. “Grip virüsü suşlarının her zaman mutasyona uğradığını bilmek anahtardır. Her aşı mevsimi, sunulan aşı, o yılın baskın olduğu öngörülen virüsün suşlarına karşı korunmaya yardımcı oluyor ”

Efsane 4: Grip aşısı grip yapar

İnsanların grip aşısının onları grip yaptığından şikayet etmeleri yaygındır, ancak bu böyle değildir.

“Grip aşılarının çoğu öldürülmüş grip virüsleriyle yapılır, bu nedenle gribe neden olamazlar..

Aşı yaptırdıktan sonra birinin grip benzeri semptomlarla ortaya çıkmasının birkaç nedeni var; Aşı, soğuk algınlığı semptomları da dahil olmak üzere hafif yan etkilere neden olabilir, ancak bu grip değil.

Efsane 5: Aşı olursanız grip olmazsınız

Spektrumun diğer tarafında, grip aşısı olmanın, grip olmamanın garantisi olduğu efsanesi var.  Ne yazık ki, bu yanlıştır. Grip aşısı yüzde 100 etkili olmadığından aşı yaptırmış olmanıza rağmen her zaman grip olma ihtimaliniz vardır. “Aşı oldıktan sonra grip olursanız, belirtilerinizin aşı olmadığınızdan daha hafif ve kısa olması muhtemeldir”

Efsane 6: Grip olduysanız aşılanma için çok geçtir

Zaten grip olmuş olsanız bile, grip aşısı olmak için geç değildir.  “Genellikle her mevsimde üç veya daha fazla virüs dolaşır —

Efsane 7: Soğukta kalınca grip olursunuz

Her yerde ebeveynler kışın sıcak bir şekilde giyinmek için çocuklarına bağırmaya devam etseler de, üşüyünce direk grip olmazsınız. Öyleyse soğukta dışarı çıkın ama uygun giyinin.

Efsane 8: Girp sadece ilk 48 saat bulaşıcıdır

yakın tarihli bir araştırmasına göre, insanların üçte biri griple en az bir kez çalışmaya gittiğini bildirdi. Sadece grip olduktan sonraki ilk 48 saat içinde bulaşıcı olduğunuza dair bir yanlış anlaşılma var, ama bu böyle değil.

“Ateş düşürücü ilaçlar almadan 24 ila 48 saat sonra ateşsiz kaldıktan sonra işe geri dönebilirsiniz” . Bu nedenle, bir gün ya da bir hafta boyunca grip olmanızın önemi yoktur. Bunun yerine, ateşi ne kadar sürdüğüne dikkat edin. “Vücudun dinlenmesi ve iyileşmesi zaman alır, ancak her insan için ne kadar süre farklı olabilir”.

“Çoğu insan genellikle üç ila beş gün içinde iyileşir; genç insanlar daha hızlı iyileşmeye meyilliyken, diğerleri tamamen iyileşmek için iki haftaya ihtiyaç duyarlar ” Öyleyse vücudunuzu dinleyin ve acele etmeyin. Virüsü daha kötü hale getirme veya yayma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Efsane 9: Yumurta Allerjisi olanlar girp aşısı olmamalı

Grip aşılarının çoğu ovalbümin adı verilen az miktarda yumurta proteini içerir ve bu nedenle yumurta alerjisi olanların gergin olması mantıklıdır. Ancak  yumurta alerjisi olan çocuklar ve yetişkinler için grip aşısı yaptırmak tamamen güvenlidir. Hafif ve orta dereceli yumurta alerjileri olanlar, izlenmeden aşılanabilirler; oysa şiddetli yumurta alerjileri olanların, aşıları, izlenebilecekleri doktor muayenehanesinde veya hastanesinde yapmaları gerekir.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish