Enfeksiyon Ellerde, Yüzünüze Günde Kaç Kere Dokunduğunuzun Farkında mısınız? - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Enfeksiyon Ellerde, Yüzünüze Günde Kaç Kere Dokunduğunuzun Farkında mısınız? - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16628
post-template-default,single,single-post,postid-16628,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Enfeksiyon Ellerde, Yüzünüze Günde Kaç Kere Dokunduğunuzun Farkında mısınız?

Enfeksiyon Ellerde, Yüzünüze Günde Kaç Kere Dokunduğunuzun Farkında mısınız?

Havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak olması, beklenen kar yağışının gelmemesi ve ülkemizin hem avrupa hem asyadan gelen hava ve insan trafiğinin ortasında bulunması nedeniyle, üst solunum yolu salgınlarını bu sene her zamankinden biraz fazla görmekteyiz.

Her ne kadar beslenmeye dikkat etmek, kalabalık ortamlardan uzak durmak, grip aşısı yaptırmak, maske kullanmak gibi önlemler bu hastalıklara yakalanmakta faydalı olabilse de en önemli risklerden biri eller.

İnsanlar ellerini bilinçli olarak kullanmadıklarında da elleri hareket etmeye devam eder. Göz kırpmak, nefes almak gibi bilinç dışı, refleks olarak ellerin en çok yaptığı hareket yüze dokunmaktır. İnsanlar günde yüzlerine farketmeden yaklaşık 500 kere dokunurlar. Her dokunmayla ellerdenki hastalık yapıcı organizmalar yüze ve özellikle burun ağız çevresine bulaşırlar.

Üst solunum yolu enfeksiyonu yapan etkenlar genellikle havada asılı olarak ya da çok temas edilen yüzeylerde bulaşmak için beklerler. Sağlık bakanlığının yakın zamanda yaptığı açıklamadaki gibi elden ele en çok geçen objelerden biri olan kağıt paralar da bu enfeksiyonların bulaşması için müthiş bir yoldur.

Bir şekilde ellere bulaşan enfeksiyon yapıcı mikroorganizmalar fark etmeden yüzümüze dokunmamız ile burun ve ağız çevresinden vücuda ulaşarak enfeksiyon yaratırlar.

El yıkamak bu yüzden en önemli savunma mekanizmalarından biridir. Evden dışarı çıkıp her geri döndüğünüzde, şüpheli temaslardan sonra mutlaka el yıkanmalı ve ev ortamında kağıt para, kullanılmış mendil gibi bulaşıcı objeleri çocuklardan uzak tutulmaya özen gösterilmelidir.

Belki bu yazıyı okurken bile yüzünüze farketmeden dokundunuz, kendimizi ifademizin gözler ve yüz ile beraber en önemli parçalarından biri olan ellerimize de gerekli dikkati göstermeliyiz.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish