Çocuğunuz Sizi “Gerçekten” Duymuyor Olabilir
16619
post-template-default,single,single-post,postid-16619,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Çocuğunuz Sizi “Gerçekten” Duymuyor Olabilir

Çocuğunuz Sizi “Gerçekten” Duymuyor Olabilir

Bazı anne babalar çocuklarının ilgi çekmek veya onları kızdırmak için duymuyormuş gibi davrandıklarını söylerler veya okulda öğretmen çocuğun derse ilgisinin düşük olduğunu, sorulara cevap vermediğini söyleyebilir. Bu tarz davranışların altında bazen gerçekten dikkat bozukluğu veya ilgi isteği gibi durumlar olsa da, duymama veya ilgilenmeme gibi durumlarda ilk yapılması gereken çocuğun kulaklarında bir problem olup olmadığıdır.

Kulak ile burun arasında anatomik olarak yakın bir ilişki vardır, kapalı bir kutu olan kulağın basıncının düzenlenmesini burun ile arasındaki bağlantıyı yapan östaki tüpü dediğimiz yapı sağlam. Bu sistem kabaca “düdüklü tencere” ye benzetilebilir, düdüklü tencerenin içindeki basıncı boşaltacak sübap ise burunun arka kısmında bulunan östaki tüpüdür. Bu bölge burunun tıkandığı hastalıklarda veya tam östaki tüpüne komşu olan “geniz eti “ “adenoid “ denilen yapının büyümesi sonucu tıkanabilir. Bu olayyın sonucunda orta kulak ierideki basıncı dengeleyemeyecek ve bu orta kulağın mukoza değişikleri sonucu sıvı oluşumuna sebep olarak, kulağın içinin dolmasına ve kemikçiklerin hareketlerinin azalarak işitme azlığına sebep olacaktır.

Bir erişkinde bu çok büyük bir problem olmayabilir, belli bir süre sonra geçecektir ancak çevresiyle etkileşimi yeni öğrendiği dönemde, yüzde 100 duyması gereken bir çocuk için bu durum öğrenme, konuşma , iletişim problemlerine kadar gidebilir. Hatta uzun süre farkedilmeyen orta kulak problemlerinin çocuğun insanlarla iletişimini bozarak otizm benzeri durumlara bile sebep olabiliği düşünülmektedir.

Orta kulakta sıvı birikimi, seröz otit veya sessiz kulak ilthabı denilen durumun tanısı muayene ve orta kulak  basıncı ölçen çok kolay bir test olan timpanogram ile konulabilmektedir.  Böyle bir durumla karşılaşıldığında öncelik burunu ve östaki açacak tedavilerdir. Bu tarz çocuklar yakın takip edilmelidirler.  Seröz otitli çocukların yarıya yakını tedavi ile düzelmektedir. Seröz otit tanısı alan bir çocuk gerekirse yaklaşık 2-3 ay takip edilebilir ancak bu sürede halen bir düzelme olmuyorsa mutlaka müdahale edilmelidir. Bu müdahale anestezi altında kulak zarının mikroskop ile muayenesi ve aynı esnada milimetrik bir çizik yapılarak sıvının boşaltılması ve açık kalmasını sağlam için mikroskopik bir tüp takılması olacaktır. Bu tarz müdahale gerektiren her çocukta mutlaka geniz  bölgesi de kontrol edilip östaki tüpünün ağzını açmak için geniz etinin temizlenmesi gerekecektir.

Yaklaşık 30 dakikalık bu müdahalenin sonucunda genellikle işitme hızlı şekilde düzelir ve çocuğun çevre ile ilişkisi, etkileşimi olması gereken duruma gelecektir.

Sonuç olarak özellikle 4-10 yaş arası çocuklarda sorulara cevap vermeme, ilgisizlik, ders başarısında düşüş, tepkisizlik gibi durumlarda mutlaka bir kulak muayenesi yapılmalı, görece basit bir müdahale ile çözülebilecek bu sorun gözden kaçırılmamalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish