Burun Kuruluğuna Pratik Çözümler - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Burun Kuruluğuna Pratik Çözümler - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16616
post-template-default,single,single-post,postid-16616,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Burun Kuruluğuna Pratik Çözümler

Burun Kuruluğuna Pratik Çözümler

Kışın gelmesiyle beraber kaloriferler yanmaya başladı ve çok açılan kaloriferler, kuru hava ile birlikte burun kuruluğu, burun tıkanıklığı hatta burun kanamalarına kadar gidebilen problemlere sebep olabilmekteler.

Burun içi kuruduğunda, rahatsız edici ve bazen ağrılı olabilirr. Kuru bir burun için, buhar inhalasyonu, nemlendirici ve burun spreyleri veya burun yıkamaları kullanılabilir. Kuru bir burun genellikle zararsızdır. Bununla birlikte, tedavi edilmezse, aşağıdaki gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir:

 • Kaşıntı
 • Yanan
 • Kabuklanma
 • Burun kanaması
 • Tıkanıklık

Buna engel olabilmek için evinizde pratik çözümler mevcut:

– Nemlendirici  kullanma

Nemlendiriciler burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Nemli ortam, burun tıkanıklığını hafifleten ve sinüslerin düzgün bir şekilde drenajını sağlayan nazal geçişi nemli tutmaya yardımcı olur. Nemlendiriciler, evlerde ve ofislerde klima ve merkezi ısıtma nedeniyle kaybedilen nemin yerini alabilir.

İdeal olarak, bir kişi her ikisi de sağlığa zararlı olabilecek küf ve bakteri üremesini önlemek için nemlendiricilerini her gün temizlemelidir.

İdeal kapalı nem oda sıcaklığına bağlı olarak yüzde 30-50 arasında değişmektedir.

Daha yüksek nem seviyelerinin, belirtileri daha da kötüleştirebilecek toz akarlarının ve diğer alerjenlerin büyümesini destekleyebileceğini belirtmek önemlidir.

Bağıl nemi ölçen bir cihaz olan bir higrometre, bir kişinin nemlendiricinin ne zaman ve ne zaman kullanılacağına karar vermesine yardımcı olabilir.

– Buhar soluma

Nemlendiriciye erişimi olmayan insanlar, buharı aşağıdakilerden sağlayabilirler:

 • Sıcak su torbası
 • Sıcak duş veya banyo
 • Sauna

Bununla birlikte, buhar inhalasyonunun yararları sadece geçicidir. Cildi yakmatan kaçınmak için suyun kaynamadığından veya aşırı sıcak olduğundan emin olunmalı.

– Bol su içmek

Çok az su içmek, nazal pasajlar dahil olmak üzere vücudun dokularını kurutabilir.. burnun  nemli kalması için en iyi yol, günde en az 2 litre su içmektir.

– Tuzlu burun spreyleri ile burun yıkama

Tuzlu burun spreyi kuru bir burun için yardımcı olabilir. Tuzlu burun spreyleri burun pasajlarını nemlendirir. Bu, mukus akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve iltihaba neden olmadan önce toz, kir ve polen gibi tahriş edici maddeleri temizler.

Tuzlu burun spreyleri eczanlerden alınabilir. Her zaman bu ürünlerin ambalajını dikkatle okuyun ve talimatları takip ettiğinizden emin olun.

Alternatif olarak, bir kişi evde, aşağıdakileri kullanarak tuzlu bir çözüm yapabilir:

 • Nazal pasajları tahriş edebilecekleri koruyucu içermeyen iyotsuz tuz
 • Karbonat
 • 1 bardak içme suyu
 • Küçük ince bir sprey şişesi ve ya 50 cc lik boş şırınga ( iğnesiz )

Salin solüsyonunu yapmak ve kullanmak için (yetişkinler için):

3 çay kaşığı tuzu 1 çay kaşığı kabartma tozuyla karıştırın ve karışımı küçük hava geçirmez bir kapta saklayın.

1 çay karışımı karışımı suya ekleyin

Çözeltiyi sprey şişesine  veya şırıngaya dökün.

Başı öne doğru eğin, burun içinden yavaşça nefes alın ve solüsyonu her burun deliğine bir veya iki kez püskürtün.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish