Burun Estetiği Sadece Burun Değildir - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Burun Estetiği Sadece Burun Değildir - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16604
post-template-default,single,single-post,postid-16604,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Burun Estetiği Sadece Burun Değildir

Burun Estetiği Sadece Burun Değildir

Burnun sağlık açısından en önemli özelliği nefes almak olduğu yadsınamaz ve burun ile ilgili ilgili her girişimde bu akılda tutulmalıdır.

Ancak burun yüzün tam ortasında yer alarak, yüzün simetrisi, yüz ifadesi gibi önemli bazı özelliklere de haizdir.

Son yıllarda artan burun estetiği ameliyatları ile insanlar artık burunlarına çok çok daha fazla dikkat etmektedirler ancak yüzün ifadesini etkileyen ilk yapılardan biri burun olsa da tek yapı değildir.

Burun estetiği tüm Dünya da en çok yapılan ameliyatlardan biri, burun düzeltilse de istenilen ifadeyi yakalamak için birlikte yapılacabilecek işlemler var. Bunlardan bazıları

Göz çevresi ve alın bölgesinde botox uygulanması; parlak pürüzsüz bir cilt gerçekten insanda enerjik ve genç bir görünüm veriyor, yüzün en çok mimik yaptığı göz çevresi ve alın bölgesindeki kasların üzerini örten ciltte yıllarca giyilmiş bir giysi gibi buruşacaktır. Bu durumda botox uygulaması cildin altındaki mimik kaslarının harektlerini azaltarak özellikle alındaki endişe çizgileri ve göz çevresindeki kırışıklıklarda etkili olmaktadır. Bu tarz işlemler burun ameliyatlarını takiben yapılabilmektedir.

Son zamanlarda talep edilen ve başarılı sonuç verene bir işlemde bişektomi ( bichectomy) dir. Bichat yağ dokusu yanal bölgesinde çiğneme ve üfleme kaslarının arasında bulunan bir doku olup, bazı insanlarda fazla gelişmiş olması o bölgede dolgunluğa sebep olabilmektedir. Bişektomi işlem ağız içinden bu yağ dokusunun alınarak yanak bölgesinin daha belirgin ve gergin hale gelmesini sağlar. Özellikle ekran önünde olan isimlerin son zamanlarda talep ettikleri ve yapıtırdıkları bilinen bu işlem, burun ameliyatı ile birlikte veya tek başına yapılabilmektedir.

Çene bölgesi profil de çok önemli bir yere sahiptir. Ufak bir çene, burun küçültülse bile yine de profilin dengesiz gözükmesine sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda çeneye yerleştirilen protez ve dolgular profilin daha dengeli gözükmesini sağlayacaktır.

Göz kapaklarının düşük olması yorgun bir görüntüye sebep olur, ucu daha belirgin bir burun kişiyi daha pozitif gösterecektir ancak düşük göz kapakları da müdahale gerektirebilir. Yine burun estetiği esnasında göz kapaklarına yapılacak girişimler de ifadeyi daha enerjik bir hale getirecektir.

Görüldüğü üzere burun estetiği aslında hiçbir zaman sadece “burun” estetiği değil aslında ifade estetiğidir. Burun tek başına dikkat çekmemeli ancak pozitif enerjik ifadeyi desteklemelidir.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish