Burun Estetiği Öncesi Özçekim Değil, Biometrik Fotoğraf - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Burun Estetiği Öncesi Özçekim Değil, Biometrik Fotoğraf - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16601
post-template-default,single,single-post,postid-16601,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Burun Estetiği Öncesi Özçekim Değil, Biometrik Fotoğraf

Burun Estetiği Öncesi Özçekim Değil, Biometrik Fotoğraf

Günümüzde akıllı cep telefonlarının hayatımıza  tamamen girmesiyle son 1 yılda, geçtiğimiz 15 yıldaki kadar çok fotoğraf çekilmekte. Özellikle benlik algısında son zamanlarda özçekimlerin yeri çok fazla. Günlük hayattaki bu hareket şekli, burun estetiği ameliyatlarında da talepleri değiştirmekte. İnsanlar burunlarının gerçek görüntülerine göre değil, ancak özçekim ve diğer fotolardaki görüntülerine göre planlama yapabilmekteler.

Ancak bu daha önce akla gelmeyen bir problemi gündeme getirmektedir. Normalde fotoğraf çekilirken fotoğrafa yansıyan görüntü tam olarak ayna görüntüsü olmayabilir. Burada fotoğraf makinenizin ya da telefonunuzun objektik açıklığı ve f değeri devreye girmektedir. Profesyonel fotoğrafçılıkta “barrel” – “fıçı” deformitesi olarak adlandırılan çekilen objenin orta kısmın şişkin daha yuvarlak görüldüğü ya da  “ pin cushion” – “ iğne yastığı” yani görüntünün orta kısmının içeri doğru göçük olduğu izlenimini veren göz yanılmaları çok karşılaşılmaktadır. Bu sebeplerdir ki, burun ameliyatı sonrasında aynaya baktığında mutlu olan kişiler, zaman zaman özçekimlerde hüsrana uğrayabilmektedirler.

Burun estetiği ameliyatları öncesinde değerlendirme mutlaka srandart ve doğru fotoğraf çekimleri ile yapılmalıdır. Pozlar ve lens açıklığı doğru olmalı, gerçeğe en yakın “biometrik” fotoğraflar ile değerlendirilmedir. Ayne görüntüsüne en yakın görüntünün elde edileceği doğru fotoğraflama ile doğru planlama, tatmin edici sonucu da beraberinde getirecektir.

Ameliyat sonrası değerlendirmeler  de mutlaka aynı standart pozlarla biometrik olarak yapılmalıdır.  Doğru çekilmeyen fotoğraflar, ameliyat sonrası özçekimler değerlendirme hatalarına sebep olabilmektedir.

Son olarak unutulmamalıdır ki sadece burun sadece görsel değil fonksiyonel ve estetik olarak bir bütündür, hem fotoğrafta güzel görünen hem de nefes alan bir burun her ameliyatın hedefidir.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish