Burun Estetiği Ameliyatı Tamamen Kişiye Özel bir Süreçtir - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
Burun Estetiği Ameliyatı Tamamen Kişiye Özel bir Süreçtir - Doçent Dr. Denizhan Dizdar
16607
post-template-default,single,single-post,postid-16607,single-format-standard,bridge-core-2.7.3,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-25.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Burun Estetiği Ameliyatı Tamamen Kişiye Özel bir Süreçtir

Burun Estetiği Ameliyatı Tamamen Kişiye Özel bir Süreçtir

Burun estetiği ameliyatının hazırlığı, ameliyatın kendisi ve ameliyat sonrası süreç kişiden kişiye tamamen farklıdır. Burun estetiği ameliyatını hazır giyim mağazadan aldığınız bir giysi gibi değil, terzide kişiye özel dizayn edilip dikilmiş bir kıyafet gibi düşünmek gerekir.

Burun estetiği yaptırmaya karar verdikten sonra doktorlarınız uygun bulursa sizin için farklı bir süreç başlamaktadır. Bu aşama da dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Hasta aspirin ve türevleri gibi birçok kan sulandırıcı ilacı operasyondan en az bir ya da iki hafta önce bırakmalı ve tüketmemelidir. Eğer bu ilaçların tüketimi devam ederse hasta operasyon için büyük risk taşır ve olumsuz sonuçlar doğabilir. Aynı zamanda hastaların sigara ve alkol kullanımı da yaraların iyileşmesini geciktirir. Bu sebeple hastalar tedavi sürecinden önce bu tarz alışkanlıklarını bırakmalı ya da ara vermelidir. Bununla birlikte sigara nefes kontrolü açısından da olumsuz bir etken olarak değerlendirilmekte ve özellikle burun estetiği olacak hastalar için zararı büyüktür.

Ameliyat Tekniklerinin seçimi de vakadan vakaya değişmektedir. Açık teknik denildiğinde burun ucundan bir kesi yapılarak burun sırtının kaldırılıp burun yapılarına ulaşılması anlatılmaktadır. Kapalı teknik ise bu kesilerin burun içinden yapılması ile olur. Açık teknik daha fazla görüş alanı ve anatomik yapılarak hakimiyet sağlarken. Kapalı teknik daha ufak düzeltmeler için tercih eidlmektedir. Her 2 tekniğin de artıları eksileri bulunmakta olup. Teknik seçimi cerrahın tercihi, hastanın ihtiyacına göre şekillenir. Bu tekniklerin birbirine keisn üstünlükleri yoktur, her 2 teknik de yaygın olarak kullanılmaktadır. Önemli hangi teknik kullanılırsa kullanılsın sonucun mutluluk verici olmasıdır.

Burun estetiği ameliyatında her operasyonda olduğu gibi ağrı birkaç gün olacaktır ancak bu standart ağrı kesicilerle tedavi edilebilir bir durumdur.

Burun estetiğinde burun kemiğine yönelik bir işlem yapıldığında pek çok faktöre bağlı olarak az çok ödem olabilir. Buradan birinci faktör hastanın cilt yapısıdır, ince ciltli açık tenli hastalarda şişlik ve morluk daha çok beklenir. Operasyon sonrası 2 gün buz uygulaması yaparak bunları minimuma indirebiliriz.

Burada ikinci faktör anestezinin düşük tansiyon ile yapılması ve mümklün olduğunca az travma yaratan cerrahi teknik kullanılmasıdır. Günümüzde burun cerrahisi çok gelişmiş durumda olup, milimetrik kesi ve aletlerle istenen değişiklikler yapılabilmektedir.

Ancak bütün bunlara rağmen ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşumunda şu her zaman bilinen bir gerçektir; bütün bu morluk şişlikler 10 gün içerisinde geçecektir. Bu ameliyatın beklenen bir sonucudur, geçici olduğu bilinir ve ona göre hazırlanılırsa süreç daha rahat geçecektir.

Yorum Yok

Yorum Yaz

FrenchEnglish